XXVI. Susret čakavskih pjesnika Verši na šterni

Gradska knjižnica Poreč vas poziva na XXVI. Susret čakavskih pjesnika – VERŠI NA ŠTERNI i promociju istoimene zbirke pjesama, koji će se održati u subotu, 8. lipnja 2019. godine u 19 sati u Vižinadi.

Nakon provedenog natječaja za nove, neobjavljene pjesme na čakavštini, 282 pjesme prijavilo je 105 autora iz Zagreba, Gračišća, Kršana, Poreča, Grožnjana, Svetog Lovreča, Vižinade, Pule, Ližnjana, Kaštelira, Barbana, Optrlja, Smoljanci, Maršani, Vodnjana, Buja, Buzeta, Umaga, Klarići, Perini, Potpićna, Žminja, Labina, Pazina, Tinjana, Zamaska, Lovrana, Kašćerge, Vrbnika, Rovinja, Sošići, Heki, Trgetari, Medulina, Rijeke, Opatije, Matulji, Plomina, Marcani, Orihi, Malog Lošinja, Raba, Mošćeničke Drage, Zadra, Splita, Šolte, Makarske, Vele Luke, Milne na Braču te Visa.

Ovogodišnja izbornica i recezentica, pjesnikinja prof. Nada Galant, izabrala je njih 62, čiji su radovi uvršteni u XXVI. pjesničku zbirku „Verši na šterni“. Nada Galant, nagrađivana pjesnikinja, autorica je zbirki poezije: Uroki ruok, Hćeri Evine, Neka buo, Uozlji d.o.o. i Koluori, žuhko. Članica je Društva hrvatskih književnika. Zastupljena je u grafičko-poetskoj mapi Istarski rukopisi/Caligrafie istriane, antologijama Istarska pjesmarica, I ča i što i kaj, Ulaz u večernju svjetlost, Draga nan je zemlja, Čakavsko pjesništvo XX. stoljeća, Ča vrh Arbe i Žavajon te u pjesničkim panoramama Seljanski susreti i Verši na šterni. Višestruko je nagrađivana na međunarodnom natječaju za dijalektalnu poeziju Histria, godine 2007. dobitnica je Nagrade Općine Žminj, 2009. Nagrade „Drago Gervais“ te 2010. Nagrade „Mate Balota“.

Program domaćina, Općine Vižinada, započinje u Centru za posjetitelje Maraston, u 18.30 sati otvorenjem izložbe najboljih fotografija s natječaja “Male ruke-Vele ruke” u organizaciji odbora akcije “Općina Vižinada prijatelj djece”, Općine Vižinada i Studija Sonda.

U 19.00 sati oko Battistelline šterne okupit će se pjesnici zastupljeni u zbirci koji će kazivati svoje stihove.

Organizator manifestacije i izdavač zbirke je Gradska knjižnica Poreč. Ovogodišnje likovno rješenje potpisuje akademska slikarica Vera Kos Paliska, a grafičko rješenje i oblikovanje povjereno je Enriki Vežnaver Vidović iz studija „na broju 8“.
Domaćin i suorganizator susreta je Općina Vižinada, a pokrovitelji manifestacije su Grad Poreč, Istarska županija – Upravni odjel za kulturu te Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.

U slučaju kiše cjelokupni program održat će se u Domu kulture Vižinada.
_________________________________
Na ovom događanju moguće je fotografiranje/snimanje, a u svrhu objave na službenoj internetskoj i Facebook stranici Gradske knjižnice Poreč kao organizatora, i/ili trećih strana kao organizatora. Ukoliko ne želite biti fotografirani/snimani, molimo vas da nas obavijestite.