Porečki srednjoškolci obilježit će Dan ružičastih majica

Posljednje se srijede u veljači obilježava Dan ružičastih majica i Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, kako bi se raznim akcijama (i nošenjem ružičastih majica) skrenula pozornost na sveprisutan problem vršnjačkog nasilja.
No kada su se uopće pojavile ove ružičaste majice i zašto?
Dan ružičastih majica obilježava se diljem svijeta, a sve je počelo 2007. godine u Kanadi kada je došlo do vršnjačkom nasilja jer je jedan srednjoškolac, u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma, odlučio odjenuti ružičastu majicu. Ubrzo je uslijedilo izrugivanje vršnjaka, no drugoga su dana i njegovi kolege iz razreda odlučili uzeti svoje ružičaste majice, sve kako bi pokazali svoje suosjećanje i pružili podršku.

Učenici Srednje škole Mate Balote i Turističko-ugostiteljske škole Antuna Štifanića iz Poreča, članovi našeg čitateljskog kluba M&M, ovoga će se ponedjeljka, u sklopu projekta „Na istoj strani(ci)“ na Zoom predavanju naći s poznatom hrvatskom književnicom i prevoditeljicom Ivanom Šojat.

Autorica će s učenicima razgovarati o svom romanu za mlade „Oblak čvoraka“, koji progovara upravo o tom gorućem problemu – vršnjačkom nasilju. Priča je to o potrazi za vlastitim identitetom jer „svaka ptica u jatu ima vlastitu priču“. Glavna junakinja Lucija, učenica osmog razreda, proživljava vršnjačko nasilje: „imovinsku podjelu“ među djecom, opterećenost markiranom odjećom, ali i izopćenje iz skupine „popularnih“. I svi se pitaju „Imaš li problema kod kuće?“ ne shvaćajući da je problem zapravo u školskim klupama.

Prvih 15 stranica romana „Oblak čvoraka“ možete pročitati na sljedećoj poveznici:https://issuu.com/nakladaljevak/docs/oblak__voraka
Prema romanu je krajem siječnja 2022. godine nastala i predstava u produkciji Kazališta Oberon, dostupna na Youtubeu:https://www.youtube.com/watch?v=V_MPtuMrfyw&t=26s

Virtualno druženje članova čitateljskog kluba bit će organizirano 28. veljače u 9 sati.

„Na istoj strani(ci)“, projekt Gradske knjižnice Poreč u partnerstvu s Gradom Porečom – Parenzo, odobren je u okviru europskog natječaja „Čitanjem do uključivog društva“ te se financira u okviru Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.-2020. Europske Unije iz europskog socijalnog fonda: 85 % sredstava osigurano je iz Europskog socijalnog fonda, a 15 % Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

Sadržaj mrežne stranice isključiva je odgovornost Gradske knjižnice Poreč i ni pod kojim uvjetima ne izražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.

Za više informacija o EU fondovima: https://www.strukturnifondovi.hr/